Co to jest Decluttering? Czy jest mi potrzebny?

Opublikowany: 10 lipca 2023Kategorie: Decluttering, Organizacja, Wszystkie

Przedstawiam krótkie wideo, w którym opisuję co to jest decluttering, pokazuję przykłady metamorfoz i rozwiązań organizacyjnych oraz mówię o tym, co jest istotą declutteringu. Serdecznie zapraszam, nie zapomnij kliknąć SUBSKRYBUJ:

Co jest decluttering?

Decluttering tłumacząc dosłownie z języka angielskiego to „odgracanie”, choć słownik mówi też o „ogarnianiu” i „porządkowaniu”. Wszystkie te definicje są zgodne z ideą declutteringu, choć uważam, że jego istotą jest właśnie odgracanie, czyli pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy. Po co?

 • By nie musieć ciągle czegoś szukać.
 • By nie tracić czasu na sprzątanie, w tym odkurzanie i mycie przedmiotów.
 • By pozbyć się bałaganu.
 • I wreszcie, by dać sobie przestrzeń na realizację swoich pasji i marzeń

… które często przysłaniane są przez inne czynności, niezgodne z naszymi wartościami i prawdziwymi potrzebami. Nadmiar przedmiotów powoduje naszą frustrację, tracimy czas na ciągłe przekładanie rzeczy z miejsca na miejsce, sprzątanie, szukanie przedmiotów w zagraconych zakątkach naszego domu.

Nasze potrzeby wyzwalane są przez wszechobecne reklamy i często nie mają nic wspólnego z prawdziwymi pragnieniami. Większy telewizor, nowszy samochód, kolejna para butów, spodni, ozdoba, czy urządzenie do krojenia jabłek. Musimy włożyć naprawdę wiele energii, by wygrać z napędzającymi konsumpcjonizm potężnymi algorytmami.

Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czego tak naprawdę pragniesz i czy rzeczywiście robisz to na co dzień. Jeśli masz z tym kłopot, przeczytaj piąty rozdział e-booka, którego otrzymasz w prezencie, po zapisaniu się do Super newslettera (premiera luty 2022). Krótkie ćwiczenia ułatwią Ci zidentyfikowanie swoich wartości, celów i prawdziwych potrzeb.

Odgracenie to zatem nie tylko wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy, to swego rodzaju oczyszczenie emocjonalne, stworzenie przestrzeni na przyjście nowego. Nie nowych przedmiotów, a nowych doznań, doświadczeń, bez nadmiaru, bez stresu i zbędnej roboty.

 

Decluttering to nie tylko odgracanie,

to również:

 • Organizacja i planowanie przestrzeni zgodnie z własnymi potrzebami i stylem życia.
 • Wdrożenie praktycznych rozwiązań organizacyjnych.
 • Porządkowanie, które polegać będzie w dużej mierze na odkładaniu rzeczy na miejsce.
 • Budowanie nawyków.
 • Oczyszczenie ze złych emocji, obciążających wspomnień.
 • A przede wszystkim…

… to milowy krok do zmiany swojego życia!

Czym nie jest decluttering?

To na pewno nie ciągłe sprzątanie i porządkowanie domu. To nie bycie perfekcyjną panią domu i poświęcanie każdej wolnej chwili na mycie i czyszczenie przestrzeni. To nie mieszkanie z katalogu, z najnowszymi, drogimi gadżetami i sterylnymi powierzchniami.

To odgruzowanie i zorganizowanie przestrzeni tak, by pozbyć się nadmiaru obowiązków, bałaganu i stresu z tym związanego. To proces zmierzający do tego, by mieć mniej, a ograniczenie przedmiotów i zobowiązań, paradoksalnie spowoduje wzrost: energii, szczęścia, czasu i jakościowego życia.

Czy decluttering jest mi potrzebny?

 • Tak, jeśli czujesz się przytłoczony nieuporządkowaną przestrzenią wokół.

 • Tak, jeśli nie możesz niczego znaleźć we własnym domu.

 • Tak, jeśli czujesz, że masz za dużo rzeczy, w kuchni żywność z datą ważności 2017, a w szafie ubrania, których nie założyłeś od 3 lat.

 • Tak, jeżeli planujesz przeprowadzkę do nowego miejsca.

 • Tak, jeżeli ciągle porządkujesz i przestawiasz przedmioty z miejsca na miejsce, a nadal jest bałagan.

 • Tak, jeśli Twój umysł jest przeciążony liczbą bodźców z zewnątrz.

 • Tak, jeśli chcesz zamknąć pewien rozdział w Twoim życiu.

 • Tak, jeśli chcesz rozpocząć realizację swoich celów, ale czujesz balast.

 • Tak, jeśli chcesz zmienić swoje życie!

Co dalej?

Wiesz już, co to jest decluttering, i czy go potrzebujesz. To pierwszy mały krok do życiowych zmian. Co dalej?

Zapraszam cię do projektu „Odgracanie życia”, w trakcie którego krok po kroku będziemy razem odgracać i porządkować Twoją życiową przestrzeń. Decluttering to proces, a ja przygotuję Cię do niego mentalnie oraz dam Ci narzędzia i rozwiązania, które ułatwią Ci jego realizację. Wchodzisz w to?

Koniecznie wciśnij „obserwuj” na Instagramie, gdzie będę regularnie przekazywała Ci wskazówki i materiały pomocnicze. A już w najbliższy poniedziałek powiem więcej na temat PLANU DZIAŁANIA o zabierzemy się za pierwszą przestrzeń!

Zapraszam Cię do wspólnego Odgracania życia!

Do zobaczenia,

Kinga

Ps. Nie zapomnij zapisać się do newslettera, a otrzymasz w prezencie e-booka „Odgracanie życia: bodźce i czas”  (premiera luty 2022).

Mam na imię Kinga
opowiadam o tym, jak odgracić
i zorganizować swoją życiową przestrzeń.

Rozgość się

Zapraszam Cię do wspólnego Odgracania życia!